VIRTUAALNÄITUS JA ARUTELU NARVAS - 11.01.2025
Tekst: Erika Tuulik
Vaatamata asjaolule, et projekt kolis mugavalt virtuaalsesse keskkonda, pole kõrvale jäänud ka need otsesed kohtumised, et jagada lugusid ning vahetada mõtteid. Sellest ka 2025 aasta plaan - lisaks virtuaalnäitusele külastada erinevaid kohti, et koos sellest näitusest osa saada. Näitus mugavalt kaasas arvutiga ja ainus kulu mis kaasneb on aeg, kütus ja natuke head-paremat kuuma joogi kõrvale. Suurem "rööp-rähklemine" installatsiooni osas jääb ära, näitus kenasti arvutis saadaval - piisab HDMI ühendusest, hubasest ruumist ja toredatest inimestest.
Nii saigi võetud 1. suund Ida-Virumaa poole, et jõuda 11.01 Narva Keskraamatukokku, kus füüsiline näitus sai südamliku vastuvõtu osaliseks novembris 2023, mille käigus toimus ka üksilduse temaatiline arutelu Peaasi.ee vaimse tervise koolitajaga Julia Smoljakova ( Narva näitus ja arutelu november 2023).
***
Kulgemine algas juba eelmise päeva õhul, sest ilmateade lubas imelist suusailma ja seeläbi tavapärasest raskemaid liiklusolusid, ennetades liigset stressi. 11.01 hommikul oli meeldivalt vähe liuelda ja 15 km Narva poole möödusid igati turvaliselt. Tõsi küll mõtetes väikesed kahtlused-kõhklused, et kas ilmaolud ka saalis peegelduvad või saavad otsustavaks hubased koduseinad ning kuivad varbad.
Õnneks polnud muretsemiseks oluliselt aega, sest ettevalmistused Narva Keskraamatukogu 4.korruse kunstisaalis ootasid veel mõningast toimetamist, et olemine igati positiivses miljöös mööduks.
Suureks rõõmuks saabusid esimesed külalised lausa mitukümmend minutit enne algust ja siis juba mõned minutid hiljem jooksime kõrval asuva ruumi vahet, et toole juurde tuua:). Ega osanudki numbriliselt osalust prognoosida, aga raamatukogu enda sõnul on 58 osalejat juba vägagi märkimisväärne näitaja. Mis siin salata - puhas rõõm!
Erilist rõõmu ning emotsiooni pakkusid tulijad, kellega on juba eelnevalt kohtutud. Saabudes naeratuste ja kallistuste saatel. Just selline tore see meie Narva ongi - täis siirast külalislahkust ja soojust.
***
Nagu ka arvata võis, siis planeeritud ajast jäi jätkuvalt väheseks ja 2-st tunnist nö. ametlikust osast sai kokku 4 tundi koos eraviisiliste vestluste ja mõtete-ideede vahetusega.
Seekord siis põhiteemaks fotolood ja arutelu eelkõige visuaalipõhiselt - kuidas on näinud üksildust fotograaf, millise tõlgenduse annab pildile vaataja.
Eksperimentaalse nüansina õnnestus sujuvalt teemadesse pitkida ka enda viimase aasta õpitut terapeutilise fotograafia valdkonnas - nt. "True Self. False Self" (Winnicott), mis haakub kenasti Margus Metsaääre maski-temaatilise fotolooga. Loomulikult ei jäänud märkimata "photovoice" (Burris & Wang), millest on projekt inspireeritud - võimaldades fotograafial, kui mitte verbaalsel kõnel rääkida ühiskonnas olulistel teemadel. Lisaks Mead'i teooria "I" ja "Me", mis käsitleb indiviidi ja ühiskonna vahelist mõjutust ja dialoogi. Mainides ka fotolugudes rikkalikku metafoori kasutust, mis nii mõnegi loo puhul on võimaldanud mineviku taaselustamist olevikus (Krauss).
Eelkõige oli tegu siiski dialoogi soosiva koosviibimisega ning on äärmiselt meeldiv tõdeda, et keskustelu oli põnev - julgelt ning avatult jagati kogemusi ning murekohti. Tuntav oli ka see, et vaimse tervise spetsialistide kaasatus selles piirkonnas on jätkuvalt väga oodatud (lisaks üritusele 2023a.). Isiklikult üritan hoida kindlat joont - piirdudes isikliku kogemuse ja projekti tagasiside jagamisega. Loodan, et olen selle piiri-tunnetusega enam-vähem hakkama saanud:).
Nii nagu füüsilise tervise puhul (olles ise erialalt med.õde), nii sobib ka vaimse tervise puhul sama reegel - "Kui sa ei saa aidata, siis ära vähemat kahjusta". Loodan, et mõistate vihjet.
Isiklikust kogemusest võin jagada oma eluetappi palju aastaid tagasi, mil olin valiku ees, kas hakata "krõbistama" tablette või leida "midagi", mis mu sellest depressiivsest madalseisust välja tooks. Murdepunktiks oli vestlus armsa perearstiga, kes retsepti asemel kuulas mu ära ja kirjutas väiksele roosale paberile "peaasi.ee". See oli minu jaoks esimene ja väga oluline samm. Juba samal päeval avasin selle lehe ja on siiani minu jaoks tänuväärne koht kust adekvaatset infot leida.
***
Tulles heietustega tagasi Narva, siis inspireerituna huvist teema vastu, jagan taas linke, mis huvi võivad pakkuda ja seda nii probleemi, kui ka lahenduse osas:
https://peaasi.ee/uksildusest-mida-see-tahendab-ja-kuidas-sellega-paremini-toime-tulla/
Soovitan kindlasti tutvuda ka vaimse tervise esmaabi koolitusega, mis on nii ennast hariv, kuid annab ka vastused neile, kelle küsimuseks on kuidas kõrvalseisjana oma lähedast aidata.
Kuulamine on omaette oskus!
Eeldades päriselt kohalolekut ja hinnangutevaba õhkkonda.
https://peaasi.ee/osalekoolitusel/#vaimse-tervise-esmaabi-koolitus
***
Narvast lahkudes oli sees eriliselt soe emotsioon ja hinges veel suurem tänutunne!
Lisaks kuhjaga ideid, kuidas projekt võiks pakkuda lisaväärtust.
***
Suured tänud armas Natalja Gorkova ja Narva Keskraamatukogu, kes te olete olnud niivõrd võrratud kaasteelised nende tegemiste juures!
***
Kummardus ja tänu Narvskaya Gazeta ja Anastasia Manakova! Ei osanud üldse oodata ja seda suurem oli üllatus kajastusest ning selle peegeldusest, mis tõi sadu inimesi meie veebigaleriisse!
***
AITÄH NARVA!
MÄRKAME JA HOOLIME KOOS!